İnstagram’da Önerilen Gönderileriler Nasıl Kapatılır?

İnstagram’da Önerilen Gönderileriler Nasıl Kapatılır?

İnstagram uygulaması, bünyesindeki algoritma sayesinde, kullanıcıların bilgilerini kullanarak, bazı önerileri otomatik şekilde işlemektedir. İnstagram önerilen gönderileri kapatmaişlemi de, yoğun bir biçimde bu tarz öneri yağmuruna tutulmuş kişilerin sıklıkla başvurdukları, aratmış oldukları bir talep olmaktadır. Çünkü bir süre sonrasında bu durum gerçekten de oldukça can sıkıcı yerlere ulaşabilmektedir.

Uygulamanın, kişilerin rehberlerini de kullanmakta olduklarını bir kenara kaydedersek, en çok da İnstagram kişi önerilerini kapatma sorunu ile yüzleşiyoruz. Kullanıcılar, birbirinden farklı olan yüzlerce hesabın kendisine önerilmekte olduğunu görmek zorunda kalmaktadır. Bu makalemiz içerisinde kişi önerilerinden nasıl kendinizi azad edebileceğinizden de bahsedeceğiz. Şu yönergeleri takip etmeniz koşulunda, kişi öneri listesinden kurtulabilirsiniz:

  • Uygulamayı çalıştırıp giriş işlemlerinizi sağlayın ve ana sayfadan kalp işaretine dokunun
  • Kalp işaretine tıklamış olduktan sonrasında karşınıza iki farklı sekmenin çıkacağını göreceksiniz. Takip edilenler sekmesini ve kendi alanınızı göreceksiniz. Bir de bu alanda listede bulunmakta olan kişilerin isimlerinin hemen karşısında ‘’takip et’’ butonu, bunun yanında bir de çarpı işareti vardır. Çarpı işaretine dokunduğunuzda, önerilmiş olan kişinin listeden kalkmış olduğunu göreceksiniz.

Android ve IOS işletim sistemlerinde İnstagram önerilenleri engelle işlemi birtakım farklılıkları ihtiva ediyor olsa da, genel itibariyle benzerdir. Android işletim sistemi içerisinde çarpı işareti yerine ‘’yok say’’ seçeneğini görebilirsiniz. Ama temelde aynı iptal işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.


İnstagram’da Önerilen Gönderi Ve Kişileri Kapatma

 İnstagram kişi önerilerini kapatma sorunu kadar, sizin de hesabınızın başka kişilere önerilmesi sorunu da vardır. Ve kullanıcıları, özellikle de kadın profiline sahip olan kullanıcıları bu durum daha çok rahatsız edebilmektedir. Dolayısıyla bu konuyu da işlemeye uygun görmekteyiz. Kendi hesabınızın da önerilenler listesinde yer almasını engellemek adına çeşitli adımlar atabilir, bu adımlar sonrasında, yabancı hesaplara hesabınızın önerilmesinin önüne geçersiniz. Eğer hesabınızın önerilmesini istemiyorsanız şu işlemleri yaparsanız eğer ki, bu size yardımcı olacaktır.

İnstagram'da önerilenleri kapatmak için;

  1. İnstagram web sitesi aracılığıyla birlikte hesabınıza girişinizi yapıyorsunuz
  2. Hesap ayarlarına geldikten sonrasında ‘’Benzer hesaplara önerme’’ gibi bir seçenek göreceksiniz. Bunu işaretlemelisiniz.
  3. Bu şekilde benzer hesaplara önerilme işlemi kapatılacak ve artık İnstagram sizi, ortak hesap takip eden ancak yabancı olan kişilere önermeyi bırakacaktır.

Tabii ki bu noktada sizleri uyarmak zorundayız. Eğer İnstagram’da önerilenleri kapatişleminizi yaparken, hesabınızın gizli kalmasını istiyorsanız, uygulama üzerinden değil, direkt olarak web sitesi üzerinden ayarlarınızı değiştirmelisiniz. Uygulama içerisinden, günün tarihine baktığımızda henüz bu tarz gizlilik işlemlerinizi gerçekleştiremiyorsunuz. Hesabınızı web sitesi üzerinden gizlemelisiniz. Yaptığınız işlem sonrasında artık ortak etiket paylaşımında bulunduğunuz, benzer hesapları beğenmiş olduğunuz kişiler ile herhangi bir şekilde karşılaşmayacak, hesabınız bu kişilere önerilmeyecektir. Daha sonrasında tabii ki işlemi tekrar ederek, var olan ayarınızı yenileyebilir, gizli yaptığınız profilinizi açabilirsiniz.


İnstagram Arama Önerilerini Kapatma

İnstagram arama önerilerini kapatmaişlemlerinizi yapmadan önce, sistemin nasıl işlemekte olduğundan sizleri haberdar etmek istiyoruz. Bazı kullanıcılar, gelen önerilerin içeriklerinden ötürü bu sistemi kapatmak istemektedirler. Ancak unutulmamalıdır ki, İnstagram algoritması, sizin beğenilerinizin, takip etmiş olduğunuz gönderilerin birikimi ile gerçekleşmektedir. Yapay zeka, sizin hoşunuza gidebilecek olan her konuyu dikkatle incelemektedir. Öyle ki, hangi tür fotoğraflar üzerinde kaçar saniye yer aldığınız gibi çeşitli detay bilgiler bile algoritma tarafından takip edilmektedir. Bunların bir sonucu olarak da İnstagram, sizin hoşunuza gidebilecek olan, uygulama içerisinde çok daha uzun süre yer almanızı sağlayacak olan içerikleri gösterecektir. Bu sebepten dolayı, eğer içerik ile ilgili problemleriniz varsa, takip etmiş olduğunuz ya da paylaşmış olduğunuz gönderilere göz atmanızda fayda vardır. Fakat eğer sorun direkt olarak sistemin kendisiyse, o halde şu adımları takip etmelisiniz.

İnstagram arama önerilerini kapatmak için;

  1. Arama sonuçlarına giriş yapmak üzere uygulamayı açıyorsunuz
  2. Arama sonuçları içerisinde aranmış olan sayfaları ve kişileri göreceksiniz
  3. Yanlarında hemen çarpı işareti vardır, buna tıklamalısınız
  4. Android işletim sistemi içerisinde ise bu işlemlerinizi yaparken çarpı işareti yine sil işaretini görebilirsiniz, sil butonuna tıklamanız gereklidir

Ancak İnstagram arama sonuçlarını silişleminden sonrasında yapacağınız her türlü aramanın, paylaşımın İntagram önerilenler listesinin hazırlanması açısından birer bilgi olduklarını unutmayınız. Platform, canlı bir iç dinamik yapısıyla sürekli kullanıcıların bilgilerine göre değişim göstermekte gelişmektedir. Yani, önerilenler listesinde çıkacak olan her şeyden dolaylı olarak sizler sorumlu olmaktasınız.